21 листопада 2021 року виповнюється 100 років від дня народження Віктора Гончаренка

Кожен, хто з 1974 року хотів навчитися літати на планері, знає це ім'я. Тому що саме цього року вийшла книга «Техника и тактика парящих полетов», яка і була написана Віктором Володимировичем Гончаренком для новачків, натхненно, зі знанням справи, а головне, не нудно.

Його життя було сповнене творчістю: співак, журналіст і письменник, і, звісно, планерист. Він народився 21 листопада 1921 р. у м. Охтирка Сумської області (в той час УРСР).

З дитинства мріяв стати льотчиком, не пропускав жодної книжки та статті про авіацію, починав з авіамоделізму. Учасник Другої світової війни. Під час війни став курсантом, а згодом інструктором Саратовської планерної школи. Пізніше воював Далекому Сході. Після закінчення війни став солістом Ансамблю пісні та танцю Далекосхідного військового округу (1946-48).

Після демобілізації повернувся до Києва. 1952 року закінчив Київську консерваторію за класом вокалу професора Євтушенка Дометія Гуровича і став солістом Київської філармонії (1952-76).

Маючи баритон широкого діапазону, рідкісного оксамитового тембру, Віктор Володимирович виконував різноманітний за тематикою репертуар: арії з опер, романси, балади, народні пісні та твори сучасних композиторів.

Серед його оперних партій:
Бородін О.П. "Князь Ігор", (Ігор)
Чайковський П.І. "Іоланта" (Роберт)
Чайковський П.І. «Євгеній Онєгін», (Онегін)
Верді Д. "Ріголетто" (Ріголетто)
Паліашвілі З.П. «Даїсі» (Кіазо)
Мейтус Ю.С. "Молода Гвардія" (Полковник).
Член Спілки журналістів СРСР, він був автором художніх творів, переважно присвячених авіації.

Його книги:
«Хмарними дорогами.» Вид. ЦК ЛКСМУ «Молодь», Київ, 1957
«По облачным дорогам.» Изд. ДОСААФ, Москва, 1958
«Парящие полеты на планерах.» Изд. ДОСААФ, Москва, 1959
«Рассказ о планерном спорте.» Изд. ДОСААФ, Москва, 1960
«Шелковые купола над полями.» Изд. ДОСААФ, Москва, 1964
«Мы летаем без мотора.» Гидрометеорологическое изд. (Гидрометеоиздат), Ленинград, 1967
«Пригоди під хмарами.» Вид. ЦК ЛКСМУ «Молодь», Київ, 1968
«Техника и тактика парящих полетов.» Издательство ДОСААФ, Москва, 1974. В 1975 г. книга вышла на чешском языке, в 1980 - на японском.
«Вітаю Вас, лелеки.» Вид. дитячої літератури «Веселка», Київ, 1975
«Оповідання привезені з неба.» Вид. дитячої літератури «Веселка», Київ, 1977
«Здравствуйте, аисты.» Изд. «Детская литература», Москва 1980
«Романтики неба.» Вид. ЦК ЛКСМУ «Молодь», Київ, 1981
«Как люди научились летать.» Изд. «Веселка», Київ, 1986
«Были крылатой горы.» Публікувалась окремими розділами у журналі «Небо для всех», вид. Федерації дельтапланерного спорту Україны в кінці 90-х – 2000 г., 2001 г.
В.Гончаренко, Н.Гончаренко «Владимир Бесфамильнов» Вид. «Музична література», Київ, 1984. (Книга про відомого баяніста написана разом із дружиною, Наталією Микитичною.)

Планеризм став основним джерелом його натхнення. На нашому аеродромі «Бузова», де він літав з початку 50-х років, так вчив літати і так розповідав про польоти, що назавжди залишився у пам'яті планеристів 60-х – 70-х.

Майстер спорту СРСР (1956), багаторазовий чемпіон України, дворазовий абсолютний Чемпіон СРСР – 1960 р., 1964 р., встановив 2 рекорди СРСР. Учасник чемпіонату світу 1958 р. у Польщі.

Свою планерну біографію, історію вітчизняного планеризму він виклав у своїх книгах повчально, з гумором, із величезною любов'ю до авіації.

В.В. Гончаренко підтримав дельтапланеризм, що зароджувався в 70-х роках. А його останньою книгою стала авіаційна історія Узун-Сирта, гори у Коктебелі, у Криму. Узун-сирт назавжди пов'язаний із вітчизняним планеризмом. Саме там, у листопаді 1923 року, відбувся перший зліт планеристів, з якого і почала відлік майже столітня історія планеризму в нашій країні.

Узун-сирт став і місцем його останнього польоту. Він помер 28 серпня 1977 року. Похований на Байковому цвинтарі у Києві. В одній з останніх своїх книг «Здрастуйте, аисты» він багато написав про себе.

Читайте книги Віктора Володимировича, вони розкажуть про нього самого, про щастя ширяючого польоту, про мрію, що стала дійсністю

.
Стаття підготовлена пілотом-планеристом, інструктором, абсолютною чемпіонкою Європи  - Топоровою Валентиною Миколаївною